20.11.2014 13:59

Kniha do vlaku

TZ Kniha do vlaku

Na mikulovském nádraží si lidé mohou bezplatně půjčit knihy či časopisy

Pilotní projekt KNIHA DO VLAKU vznikl z touhy mikulovských knihovnic dostat knihy mezi lidi, kteří nemají čas zajít do knihovny, nechtějí se omezovat otevírací dobou, nebo si chtějí zpříjemnit cestování a hlavně podpořit čtenářství. „Inspirovali jsme se „knihobudkami“ umístěnými v různých velkých městech ve světě i u nás, nebo knihovničkami v nemocnicích. Vlaková i autobusová nádraží jsou ideální prostor pro zřízení pouličních knihoven,“ říká Ilona Salajková, ředitelka Městské knihovny v Mikulově, která má zájem projekt rozšířit i do dalších měst, aby měli lidé možnost knihy vrátit na jakékoliv místo v jakémkoliv městě.

V nádražní knihovně se sice neobjevují top novinky, ale pro každého se tu něco najde. „Jsou to sice vyřazené knihy z našeho fondu, ale také mnoho titulů nám přináší lidé, kteří už knihu přečetli a chtějí se podělit s ostatními,“ podotkla Salajková a dodává: „Když si zapomenete vzít na dovolenou knihu, klidně si zaskočte na nádraží, určitě objevíte něco, co vás zaujme.

Na projektu se začalo pracovat na jaře letošního roku a díky spolupráci s ředitelem Regionální správy ČD Brno, panem ing. Křivánkem se mohla knihovnička slavnostně otevřít 29. září 2014 za účasti starosty města Rostislava Koštiala a ředitele ZUŠ Mikulov ing. Jiřího Vrbky a cimbálové muziky Kolík.

Projekt vzbudil zájem veřejnosti i médií, ale objevilo se i mnoho pesimistických pohledů. Velkou nedůvěru v tuto aktivitu měli i pracovníci nádraží. Hlavně se obávali velkého nepořádku, vandalismu, který je na nádražní budově zřejmý, i s krádežemi knih se muselo počítat. Salajková však razí heslo: Každá kniha si najde svého čtenáře a věří, že pokud neprojevíme důvěru v lidi, zůstaneme v šedi obyčejnosti a velké nudy.

Po téměř měsíčním fungování vyhodnocují mikulovští knihovnu na nádraží jako velmi pozitivní počin. Knihovnice již museli dvakrát doplňovat regály, pravidelně kontrolují stav a je vidět, že lidé do knihovny umísťují další tituly, které jsou následně rozebrány. Pravidelní cestující i turisté jsou nadšeni a dotazují se po dalších stanicích, kde by mohly knihy vrátit či vyměnit.

K projektu by se rádi připojili i ostatní knihovny, ale je nezbytné vyjednat s ČD způsob pronájmu prostor, protože i když je tato činnost nezisková a dobrovolnická, je třeba respektovat pravidla majetkového vlastnictví.

„Věříme, že se náš projekt ujme a bude se i nadále rozvíjet. Chtěli bychom více spolupracovat s Českými drahami i jinou formou, protože kniha a cestování k sobě báječně sedí,“ říká Ilona Salajková.

-is

Brněnská 15