24.11.2013 18:29

Lichtenštejnové v knihovně

První listopadový víkend navštívila Městskou knihovnu v Mikulově delegace ze Zemské knihovny ve Vaduzu v Lichtenštejnsku. Nejmenší zemská knihovna v Evropě před časem obdržela darem knihu o Mikulově od starosty Rostislava Koštiala, která byla zařazena do jedinečné sbírky knih o Lichtenštejnech. Vedoucí Liechtensteinische Landesbiblithek Barbara Vogt nám předal přes 50 knih od klasických autorů, beletrie i dětských knih v němčině, čímž můžeme rozšířit naše cizojazyčné oddělení. Za tento dar jsme velmi vděční, protože je v okolí hodně žáků a studentů, kteří vyžadují literaturu v němčině, ale také hodně dospělých, kteří tento jazyk potřebují pro svoje pracovní uplatnění.

Naše malá knihovna se návštěvníkům ze zahraničí líbila a na naše stížnosti na nedostatek prostoru nám bylo jedním ze členů řečeno, že každý knihovník si bude vždy stěžovat na nedostatek prostoru, i kdyby měl k dispozici mrakodrap. Měli také možnost shlédnout výstavu místní výtvarnice Zdeny Měřičkové v Literární galerii a dokonce se s autorkou osobně setkali. Umělkyně jim povyprávěla o vzniku svých děl a technikách tvorby.

Nejvíce se však pobavili na výstavě strašidel v Tajemném sklepení, kde přebývá jeden z jejich předků, Jan z Lichtenštejna, který má u nás ne zrovna dobrou pověst. Vyslechli si vyprávění o vzniku jejich jména podle naši zdrojů, což je velmi zaujalo. Tuto verzi neznali.

Delegace z Lichtenštejnska nám přivezla mnoho inspirativních materiálů a nápadů pro další projekty či činnosti, pro rozvoj naší knihovny. Na dalších aktivitách budeme jistě spolupracovat i nadále, i když jsme kapacitně neadekvátní partneři. Jejich cílem je však trvale získávat do své sbírky vše, co je, či bude vydáno o slavném rodu Lichtenštejnů. Není důležitý jazyk, ale obsah. Proto prosíme všechny instituce a organizace, pokud budou nějaký materiál, který se týká těchto šlechticů vydávat, rádi předáme výtisk do jedinečné sbírky ve Vaduzu.

Brněnská 15
692 01 Mikulov