24.11.2013 18:29

Lichtenštejnové v knihovně

První listopadový víkend navštívila Městskou knihovnu v Mikulově delegace ze Zemské knihovny ve Vaduzu v Lichtenštejnsku. Nejmenší zemská knihovna v Evropě před časem obdržela darem knihu o Mikulově od starosty Rostislava Koštiala, která byla zařazena do jedinečné sbírky knih o Lichtenštejnech. Vedoucí Liechtensteinische Landesbiblithek Barbara Vogt nám předal přes 50 knih od klasických autorů, beletrie i dětských knih v němčině, čímž můžeme rozšířit naše cizojazyčné oddělení. Za tento dar jsme velmi vděční, protože je v okolí hodně žáků a studentů, kteří vyžadují literaturu v němčině, ale také hodně dospělých, kteří tento jazyk potřebují pro svoje pracovní uplatnění.


Naše malá knihovna se návštěvníkům ze zahraničí líbila a na naše stížnosti na nedostatek prostoru nám bylo jedním ze členů řečeno, že každý knihovník si bude vždy stěžovat na nedostatek prostoru, i kdyby měl k dispozici mrakodrap. Měli také možnost shlédnout výstavu místní výtvarnice Zdeny Měřičkové v Literární galerii a dokonce se s autorkou osobně setkali. Umělkyně jim povyprávěla o vzniku svých děl a technikách tvorby.


Nejvíce se však pobavili na výstavě strašidel v Tajemném sklepení, kde přebývá jeden z jejich předků, Jan z Lichtenštejna, který má u nás ne zrovna dobrou pověst. Vyslechli si vyprávění o vzniku jejich jména podle naši zdrojů, což je velmi zaujalo. Tuto verzi neznali.


Delegace z Lichtenštejnska nám přivezla mnoho inspirativních materiálů a nápadů pro další projekty či činnosti, pro rozvoj naší knihovny. Na dalších aktivitách budeme jistě spolupracovat i nadále, i když jsme kapacitně neadekvátní partneři. Jejich cílem je však trvale získávat do své sbírky vše, co je, či bude vydáno o slavném rodu Lichtenštejnů. Není důležitý jazyk, ale obsah. Proto prosíme všechny instituce a organizace, pokud budou nějaký materiál, který se týká těchto šlechticů vydávat, rádi předáme výtisk do jedinečné sbírky ve Vaduzu.

—————

Zpět


KontaktBrněnská 15
692 01 Mikulov


tel. 519 510 025
mob. Ilona Salajková - 605838801Provozní doba:

pondělí, středa, pátek

9,00 - 12,00

12,30 - 18,00

úterý

12,30 - 15,30

 čt, so, ne - zavřeno

 
 

 Facebook

https://www.facebook.com/knihovna.mikulov/

https://www.facebook.com/knihadovlaku/