Tenkrát v Mikulově

08.12.2015 15:54

Tenkrát v Mikulově

Páteční podvečer v Mikulově byl naplněný mnoha vernisážemi a koncerty. Přesto se v knihovně sešlo na šedesát lidí, kteří si zavzpomínali nad fotografiemi Zdeňka Veselského (1917-1993) a strávili zde velmi příjemný předvánoční podvečer.

Celkem 6 fotografií

FOTO: Ilona Salajková

úterý 8. prosince 2015, 11:34

Zdeněk Veselský byl a je pro mikulovské občany pojmem. „Není snad žádná rodina, která by neměla ve svých albech fotografii právě od tohoto PANA FOTOGRAFA,“ uvedla kurátorka výstavy Ilona Salajková.

Zdeněk Veselský byl nejen výborným fotografem, ale i skvělým člověkem. I to se ukázalo v návštěvnosti výstavy. Lidé diskutovali nad záběry krajiny, města, o významných událostech jak politických, tak životních.

Nejvíce zaujaly záběry staré židovské čtvrti, sníh, který někteří z mladších účastníků výstavy ani neznají, významné záběry hořícího zásobníku plynu v Dolních Dunajovicích v roce 1976 či Pálavské vinobraní, dříve pořádané v Klentnici. Ruské tanky na náměstí, návštěva Eduarda Beneše a Rudolf Gajdoš zachycený při práci na freskách na mikulovském zámku jsou dalšími atributy, které Veselský zachytil.

Diskuze nad fotografiemi se rozvinula do pozdních hodin, lidé vzpomínali, jaké fotografie od Veselského mají doma a navrhovali, že by se další výstava mohla týkat právě těchto doposud nepublikovaných záběrů. „Je skvělé, že si lidé sami volí, co by chtěli vidět, jaké akce či výstavy máme uspořádat. Jsme vděční za každý nápad a každou aktivitu z řad občanů,“ řekla ředitelka Salajková.

V malém improvizovaném foto studiu si mohou návštěvníci prohlédnout i jeho Flexaretu, zvětšovák, lupu či jiné fotografické pomůcky, které se ještě v rodině zachovaly. Velmi zajímavá je i dobová upoutávka Fotografie – dárek trvalé hodnoty, která je platná i v dnešní době.

Nejstarší syn fotografa Zdeněk v svém úvodním slově zmínil: „Náš tatínek, starý jako říjnová revoluce (nar. 1917), byl nejen fotograf, ale i sportovec – v mládí boxoval, amatérský herec a především dobrý a veselý kamarád.“ To potvrdili i mnozí účastníci vernisáže.

Příjemnou atmosféru vernisáže doladila hudební skupina Koleno ve složení Roman Veselský, Zdeněk Ország a Víťa Vrbka.

Fotografie jsou uloženy v archivech v Brně, v muzeích i soukromých sbírkách.

Výstavu v Městské knihovně v Mikulově lze zhlédnout do konce ledna 2016.www.novinky.cz/vase-zpravy/jihomoravsky-kraj/breclav/4832-34734-tenkrat-v-mikulove.html