Živá knihovna živě

03.09.2018 11:34

Při Eurotrialogu jsme otevřeli stánek s živými knihami. Jednalo se o lidi, kteří nějaký způsobem vybočují, mají jiný postoj k životu, handicep, jsou neuchopitelní, vyjímeční či se rádi podělí o svůj osud s ostatními. Pozvání do Živé knihovny přijalo 10 osobností. Během dvou dnů jsme je vypůjčili 270 lidem.

Výpůjčky probíhali tak, jak v normální knihovně. Knihu si mohli zájemci rezervovat, číst individuálně nebo ve skupině, doptávat se, vracet se. Kniha měla zpracovanou anotaci, takže čtenáři si předem mohli rozmyslet, která je zajímá.

Nejčastějším dotazem bylo: "Jakou to vlastně napsali knihu?" Ne, tyto knihy nenapsali žádnou, ale vyprávěli svůj příběh. Takovou knihou se může stát každý z nás.

Největší zájem byl o knihu Mnoholáska, kdy Anička osvětlovala termín polyamorie a způsob vícenásobného partnerského vztahu. Kniha Život v mlze - Martin, který oslepl - byla zase nejvíce prodlužovaná výpůjčka, jelikož nebylo možné za 20 minut obsáhnout seznamování se s Harry Potterem v braillově písmě, způsoby orientace, komunikace, využitím médií slepých lidí.

Muzikant Miroslav Wanek překvapil své příznivce upřímným vyprávěním z hudebního světa. Takto se mohl neformálně setkat se svými fanoušky. Škoda, že musel na stage, i když tam je doma.