Autoři a vystupující

10.05.2024

Kdo přijede letos na festival Knihopásek? O autorech, jejich tvorbě, představeních, o dětských divadelních skupinách, příbězích a životě si můžete přečíst zde. Uvidíte: Divadlo Koráb, divadlo Loutky bez hranic, divadelní spolek eMillion a TY-jÁ-TR, cirkusová dílna, výtvarná dílna Petry Štětinové Goldflámové, autoři Markéta Pilátová, Nikkarin, Arnošt Goldflám. Dále se představí MoravoSeed, Háčkování pod Pálavou, Magdalenium, Lesy ČR, Agentura ochrany přírody a taneční skupiny Funny dancers a T.S.Wanted.

O auterech a představeních:

Divadlo Koráb

Divadlo Koráb přiveze dětem loukové představení Pohádka pro 3+1 prasátka v pátek v 10.00 v zámecké zahradě.

Divadlo Koráb je nezávislá scéna působící od roku 1996 v Brně. Zaměřuje se hlavně na dětské publikum a rodiče. Řada představení Divadla Koráb se odehrává také mimo Brno, hrajeme například v Praze (divadlo Na Dobešce), Litomyšli (Toulovcovy prázdninové pátky), Ostrově nad Ohří (Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana), Uherském Hradišti (Letní filmová škola), Litoboři (sochařské sympozium), České Třebové (Městská knihovna), Mikulově, Znojmě, Štramberku a na dalších místech. Hráváme také na Slovensku v Bratislavě, Skalici a Trenčíně (klub Lúč) a nejdále jsme hráli ve Švýcarsku pro Český klub Zürich.


Včely


Interaktivní výtvarně-divadelní instalace o fascinujícím světě společenství včel medonosných.

Tvůrčí tým: Kristýna Täubelová, Dora Bouzková, Jiřina Vacková, Jan Beneš

Hudební spolupráce: Marek Doubrava

Tento projekt finančně podpořili: Státní fond kultury, Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, MČ Praha – Nebušice

Hrají: Dora Bouzková, Jiřina Vacková, Kristýna Täubelová, Jan Beneš a hosté: Tinka Avramova, Daniela Voráčková, Anna Romanová

Určeno: Pro rodiny s dětmi od 3 let, žáky mateřských a základních škol, studenty středních a vysokých škol, dospělé.


Markéta Pilátová

Spisovatelka, novinářka a hispanistka. Píše pro dospělé i pro děti. Za své knihy získala ocenění Zlatá stuha a Cenu dětského srdce SUK a Cenu beProud. Třikrát byla nominována na cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého. Dvě dětské knihy byly zařazeny do prestižního mezinárodního katalogu The White Raven i do českého katalogu Nejlepší knihy dětem.

Překládá ze španělštiny a portugalštiny a její romány byly přeloženy do dvanácti světových jazyků. Když zrovna knihy nepíše, předčítá z nich českým i zahraničním čtenářům v knihovnách, ve školách a na festivalech.

V Mikulově vám představí Kiko, Kunu z Brna a Bábu bedlu.

Knížka pro prvňáčka - Už jsem čtenářem

SKIP ČR vyhlásil šestnáctý ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Do projektu přihlašuje letošní žáky prvních tříd základních škol veřejná knihovna ve spolupráci se školami v místě působnosti knihovny. Veřejná knihovna musí být institucionálním členem SKIP ČR.

Odměnou za úspěšné absolvování projektu je pro děti knížka pro prvňáčka, původní česká novinka, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit. Ve školním roce 2023/2024 je to kniha spisovatelky Zuzany Pospíšilové a ilustrátorky Ivety Autratové Kouzelné brýle.

Slavnostní pasování čtenářů proběhne v Galerii Závodný. Rodinným příslušníkům přístupné, ne-li povinné.


Nikkarin

vlastním jménem Michal Menšík (* 1987 Prostějov), je český výtvarník, ilustrátor a autor komiksů.

Roku 2011 byl Nikkarin jedním z třinácti českých a slovenských komiksových kreslířů, kteří se výtvarně podíleli na sborníku Ještě jsme ve válce, společném projektu sdružení Post Bellum a Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož účelem bylo představit formou komiksu čtenářům pohnuté osudy lidí žijících za totality.

Na české komiksové scéně se Nikkarin poprvé uvedl roku 2008 příběhem Bunkr publikovaném ve stejnojmenné komiksové revui. Jeho dosud největším tvůrčím projektem je postapokalyptická tetralogie 130, která dle serveru Komiksárium.cz čerpá inspiraci z díla francouzského komiksového tvůrce Moebia, světa počítačové hry Fallout či románu Malý princ.

Zdroj: zde


Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Přírodní dílna - tvoření z darů přírody. Každý si bude moct vymalovat záložku do knihy nebo pohlednici pomocí barev, které se dají nalézt v přírodě (různé druhy hlíny, popel, bobule, květy, listí apod.). U toho budeme mít i letáčky a připravíme další hry a tvoření z přírodnin s Ladou Jakubíkovou.


Funny dancers a T.S.Wanted

Taneční skupiny ze ZŠ Valtická Mikulov tančí a baví se. Pod vedením Lady Araque Cadenas roztančí festival Knihopásek.

Po znovuoživení v r. 2021 se taneční skupina těší, čím dál větší oblibě. Z původních 15 členů má dnes téměř 30. Jsou to pohodově naladěné děti, perfektní tým, dělají velké pokroky ve svých tanečních dovednostech a je mezi nimi i mnoho talentů. Úžasné na jejich vystoupeních je pozorovat, že tancovat je prostě baví. Jak si užívají hudbu a dokážou se vžít do rytmu tělem i duší. To zahřeje u srdce nejen pyšné rodiče, ale i nezávislého diváka.


Magdalenium z. s.

organizace, která odborně pomáhá těm, kteří byli a jsou vystaveni jakékoliv formě domácího násilí. Nabízí pomocnou ruku všem, kteří ji potřebují.

V rámci programu se zaměří na zvládání emocí, komunikaci hranic a bezpečného fungování. Zaujmou jógou k uvolnění napětí, maňáskovým divadlem/ důvěrným kruhem (komunikace hranic, bezpečné fungování), příběhem malého tygra (zvládání agrese), kreativním tvořením (arteterapie).

Více: zde


Divadlo SEM!

Divadelní spolek zaměřující se na práci s dětmi a mládeží. Hrají autorská představení, která vychází  z reálného života. Hudbu k muzikálům tvoří Ráchel Skleničková. Na festivalu vystoupí divadelní skupina, která vznikla při DDM Spirála, Praha 8, pod vedením Terezy Vitáskové.

Rande. Jako vážně?

Všechny holky sní o svém princi, který si pro ni přijede na bílém koni, nebo lépe ve voze s 200+ koňmi. Každý večer sní o tom dokonalém klukovi, který ji pozve na ještě dokonalejší rande.
Jenomže: co když se to doopravdy stane? Co když ji fakt někdo pozve? A hlavně - co když vlastně ani neví, kdo to je?
Momenty nejistoty, napětí, ale i radosti a lásky zachycuje náš muzikál v podání mladých hereček a herců.

Více: zde


Divadelní spolek TY-JÁ-TR

Divadlem vzděláváme a rozvíjíme rizikové skupiny. Kontinuálně a sytematicky pracujeme s dětmi, dospělými a seniory po celý rok. Ty-já-tr dělá víc než divadlo. "Vzdělání přináší mladým lidem umírněnost, starým útěchu, chudým bohatství a bohatým ozdobu." — Diogenés Ze Sinópy Divadlem vzděláváme a rozvíjíme znevýhodněné skupiny obyvatel. Divadelní spolek Ty-já-tr kontinuálně a systematicky pracuje s dětmi, dospělými a seniory po celý rok. V rámci Divadelního projektu o finanční gramotnosti hrajeme interaktivní představeni "Peníze nerostou na stromech". Naším cílem je úspěšně a zábavně naučit, jaká je hodnota peněz, jak s nimi dobře nakládat již od útlého věku. Hrajeme ho pro děti z dětských domovů, pro žáky tříd druhého stupně ZŠ a pro odsouzené ve výkonu trestu. Připravujeme ho pro matky samoživitelky, pro seniory, pro ženy a matky dětí z azylových domovů. Po dobu distanční výuky na ZŠ jsme spustili online interaktivní představení "Peníze nerostou na stromech".

Více: zde


Loutky bez hranic

Jsme nezávislé profesionální divadelní uskupení, které začalo své loutkové dobrodružné výpravy už za studií na DAMU-KALD (Katedra alternativního a loutkového divadla na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze). Odstartovalo to roku 2001 Mexikem a pokračuje to dodnes všude možně (Praha, Chrudim, Aš, Plzeň, Svitavy, Slovensko, Německo, Polsko, Dánsko, Kuba, USA).

Nemáme stálou scénu, hrajeme tam, kam si nás pozvete. Kromě loutkových představení organizujeme i výtvarné a loutkové kreativní dílny a sociálně-divadelní projekty, zajímají nás loutky z různých úhlů pohledu. Tvoříme pro všechny věkové, sociální, národnostní, náboženské i jiné kategorie.

Zdroj: zde


Petra Goldflamová-Štětinová

Kostýmní výtvarnice a scénografka, loutkářka, ilustrátorka. Příležitostně se věnuje divadelnímu plakátu a volné tvorbě (kamenná plastika). Účastní se Salonů české scénografie. Vystavovala na mezinárodní přehlídce v Novém Sadu, v USA na putovní výstavě Metafora a ironie II.

Vystudovala SUPŠ v Praze, obor hračka-loutka. Scénografii na alternativní větvi DAMU absolvovala u prof. P. Matáska a prof. M. Meleny. Od dob studia též spolupracuje se svým nynějším manželem Arnoštem Goldflamem, například na inscenacích Kvas krále Vondry XXVI., Kabaret Richard Weiner (Dejvické divadlo), Bohéma, Povídky z Vídeňského lesa, Hostinec u kamenného stolu, Pohádky pro zlobivé (Klicperovo divadlo Hradec Králové), Smlouva (ND - Kolowrat), Ruská ruleta (HaDivadlo), Ostrov pokladů (divadlo Minor), 800 mil po Amazonce (ND Brno).

Spolupracuje s režiséry V. Morávkem (Othello, Casio a Desdemona - Klicperovo divadlo Hradec Králové), A. Staňkem (Prospaný život - ND Kolowrat), S. Fedotovem (Revizor - Dejvické divadlo). Podílela se na inscenaci bří Formanů Klapzubova jedenáctka (Divadlo Minor).

Za výpravu k inscenaci Jana Borny Kdyby prase mělo křídla byla nominována na cenu Alfréda Radoka za scénografii. Dále s J. Bornou spolupracovala na inscenacích Kabaret Vian-Cami, Epochální výlet pana Broučka do XV. století, Pokus o létání, Oněgin byl Rusák, Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, U Hitlerů v kuchyni, Naši furianti, Hráči.

Zdroj: zde


Arnošt Goldflam 

(nar. 22.9.1946 Brno) je český herec, dramatik, režisér, pedagog a spisovatel pro děti. Na festivalu bude číst z knihy Tatínek není k zahození. Kniha obsahuje patnáct pohádek pro malé i velké, které Arnošt Goldflam vymyslel a následně sepsal pro své děti, jistě však potěší i ty Vaše. Hrdinou všech je statečný tatínek. Knihu ilustrovala autorova žena.

Narodil se v Brně v židovské rodině. Po absolutoriu Střední všeobecně vzdělávací školy začal studovat medicínu, po dvou semestrech odešel. Pracoval postupně jako slévač, jádrař a dále v Královopolské jako rozpočtář. Následovalo studium režie JAMU v Brně. Během studií režíroval i hrál, po absolutoriu }1977] krátce působil v satirickém divadle Večerní Brno. V letech 1978-1993 působil v Hanáckém divadle (Prostějov), po přestěhování do Brna jako HaDivadlo. Na profilování poetiky tohoto divadla se významně podílel jako režisér, herec i autor. V současné době působí jako režisér v divadlech v Praze (Studio Ypsilon, Divadlo v Dlouhé, Dejvické divadlo) a Hradci Králové (Klicperovo divadlo), píše divadelní hry, vyučuje na JAMU a příležitostně hraje ve filmu. Goldflam je autorem více než padesáti her a dramatizací. Jeho hry lze rozdělit do dvou skupin: v první sleduje (neiluzivně) téma střetu generací a snaží se o zachycení dějin duše, v druhé si všímá banálních životních situací a ty zveličuje a dovádí do krajních poloh. Je pro něj charakteristický smysl pro trapnost, groteskní realismus a satirickou nadsázku. (

zdroj životopisu: zde