Aktuálně v knihovně

Již se to chystá, již se připravuje! Třetí ročník festivalu dětské knihy. Těšit se můžete na skvělé autory, zábavná i poučná divadelní představení, hudbu, výtvarné dílničky, jógu, cirkusové představení, loutky, hry a malování.

KNIHEDA

14.03.2024

Cyklus přednášek o architektuře, výtvarném umění, slavných umělcích. Přednášet bude Eda (Zdeněk) Cupák - výtvarník, hudebník a pedagog.

KNIHEDA

14.03.2024

Cyklus přednášek o architektuře, výtvarném umění, slavných umělcích. Přednášet bude Eda (Zdeněk) Cupák - výtvarník, hudebník a pedagog.

Tiskneme...

12.02.2024

Kurz práce s 3D tiskárnou pro všechny nadšence o tuto technologii.

Chcete si vytvořit originální šaty? Uplést jedinečnou čepici? Vytvořit roztomilého medvídka?

Klumprťárna

06.02.2024

Tvořit může každý, svým vlastním tempem, podle svých představ. Snažíme se dát prostor všem, kdo má tvořivou duši. Přihlaste se do cyklu Klumprťárny.

Další z cyklu přednášek Virtuální univerzity 3. věku, tentokrát na téma Santini. Kurz je věnovaný fenomenálnímu architektovi s jehož dílem se můžeme setkat na mnoha místech České republiky.

Městská knihovna Mikulov je hlavním propagátorem a iniciátorem práce s divadlem Kamishibai. Významně se podílí na programové náplni konference. Těšit se můžete na odborníky z Německa, kteří mají dlouholeté zkušenosti s tímto formátem jak ve školách, tak v knihovnách.

Jak vypadají inspirativní knihovny dneška? Cyklus nahlíží za dveře institucí, které získaly ocenění Bibliotheca inspirans 2023, protože ukázaly, že jsou nejen půjčovnou literatury, ale bezpečným přístavem, místem setkání a upevnění komunity.

Používání moderních technologií v každém věku? Ano, je to možné! Pokud je vám více než 65 let a nejste si jistí, přijďte do knihovny na kurz. Budeme se věnovat základnímu nastavení, používání a bezpečnému internetu.

Z Ukrajiny mezi nás je název projektu nadace Via. Městská knihovna Mikulov získala grant 49 000 Kč na podporu aktivit směřujících k posílení aktivit, které sníží napětí mezi příchozími z Ukrajiny a místními obyvateli. Také mají dopomoci Ukrajincům k lepší orientaci v naší společnosti.

Vernisáž soutěžních fotografií a ocenění nejlepších. Soutěž a akce je pořádána ke 400. výročí položení a posvěcení základního kamene.

Každoročně se scházíme s dětmi na Svatomartinské dílně. I letos se můžete těšit na psaní husím brkem, přípravu slavnostní pochoutky, tvoření a povídání o tradicích. Včas se přihlaste, máme omezené kapacity.

Zveme vás na výstavu fotografií Petra Václavka a workshopy podle Kláry Smolíkové Dubánci ve světě lidí.

Knihovny jsou místem, kde se lidé mohou setkávat. Městská knihovna Mikulov byla za svoji činnost vybrána z téměř 200 projektů.

Od 10. 10. 2023 opět zahajujeme výuku českého jazyka pro dospělé Ukrajince. Každé úterý pro pokračující studenty, každý čtvrtek pro začátečníky a upevňující si učivo.

V knihovně se nám daří udržovat a pěstovat Kombuchu. Rádi se podělíme s našimi uživateli. Poradíme vám, jak založit první nálev. Ostatní je třeba si zjistit v literatuře, na internetu nebo prostě jen experimentovat.

Z pohlednic od Antonína Tichého jsme vytvořili zábavné kvízy z historie Mikulova. Některé otázky jsou tipovací, některé odpovědi znají jen místní pamětníci a některé znají děti. Zapojte se i vy. Budete odměněni knihou dle výběru.

Zveme vás na cyklus přednášek lektorky Ivy Matyášové. Zvolila témata, která se prolínají naším životem: harmonie vztahů, zdraví, očista prostoru a zahradní design.

Nekonečný svět fantazie je téma osmého ročníku soutěže Jižní Morava čte. Položením osmičky naležato dostanete nekonečno, neomezeno, vše je dovoleno. V nekonečném světě fantazie nejsme omezení hranicemi, které si stavíme uvnitř nás nebo zvenku. Ve fantazijním světě můžeme navazovat neuvěřitelná přátelství, podívat se do míst, která jsou zapovězená...

Cyklus Každodenní živořt v barokních Čechách a na Moravě poskytne studentům vhled do života prostých lidí. Nabízí témata jako je kriminalita, sex, životní strasti žen, dotkne se i čarodějnických procesů. Venkovský život nebyl jen o práci a robotě, ale byl spjat s mnoha zajímavými příběhy. Osudy skutečných lidí mohou přinést jiný pohled na minulost....

Robotí škola

28.08.2023

Základy programování, seznámení se s nejmenšími robůtky - ozoboty, roboty, kteří umí různé věci...Můžete si z Lega postavit vlastního robota. Novinkou je bližší seznámení a základní projektování 3D tisku. Roboti jsou vhodní pro začátečníky, 3D tisk pro pokročilejší, kteří už zvládli Robotí školu v minulém roce. Na každou lekci se nahlaste předem.

V září zahajujeme další cyklus kulinářských příběhů. Na co se můžete těšit? To většinou předem neprozrazujeme, aby jste si užili překvapení, hádanek a indícií. Určitě se máte na co těšit. Nezapomeňte se však nahlásit předem.

Umět číst je základní dovednost, která děti provází celým životem, a proto bychom děti měli při čtení podporovat. Již od předškolního věku si děti postupně osvojují různé schopnosti, které jim v budoucnosti čtení usnadňuje.

Beseda se nekoná
Beseda se nekoná