Digitální odysea

10.11.2022

O projektu

Odstranit bariéry mezi generacemi a pomáhat starším lidem k tomu, aby se technologie naučili správně a bezpečně používat.

To je jedním z cílů Nadace Vodafone, která kromě organizace Moudrá sovička nyní spojila síly se Sdružením knihoven ČR, organizací Elpida a Českou poštou.

V rámci projektu Digitální odysea si nově senioři budou moci zapůjčit chytrý telefon nebo tablet se SIM kartou přímo ve své domovské knihovně, a jejich knihovník jim dovede poradit s řadou digitálních úkonů. V první fázi, která odstartuje v září letošního roku, se zapojí celkem 21 knihoven napříč Českem a jejich počet bude postupně narůstat.

V rámci projektu Digitální odysea se v minulém roce podařilo proškolit téměř 5 000 českých seniorů. Spolupráce s partnery nyní pomůže udělat digitální vzdělávání pro dříve narozené ještě dostupnější. "Neustále hledáme cesty, jak zpřístupnit moderní technologie a digitální vzdělávání seniorům napříč celou Českou republikou, a tak nás napadlo oslovit knihovny. Navázali jsme proto spolupráci se Sdružením knihoven ČR (SDRUK), protože právě knihovny často fungují jako setkávací a informační centra pro dříve narozené," říká Jolana Hájková, programová manažerka Nadace Vodafone.

Senioři, kteří s nákupem chytrého telefonu nebo tabletu ještě váhají, nebo jsou pro ně zařízení finančně nedostupná, si budou moci díky projektu Digitální odysea zapůjčit zařízení spolu s datovou SIM kartou přímo v zapojených knihovnách. Knihovníci jim také budou k dispozici v případě dotazů ohledně různých digitálních úkonů a někteří z nich budou dokonce organizovat specializované kurzy na posílení digitální gramotnosti pro vícečetné skupiny seniorů. "Knihovny jsou místa neformálního celoživotního učení. Ročně je za tímto účelem navštíví více než milion lidí, z čehož podstatnou část tvoří právě senioři. Díky této spolupráci budou moci knihovny dále rozšířit své služby pro tu část populace, která je ohrožená sociálním vyloučením v důsledku digitální propasti. A to je zcela jistě v souladu s tím, jak knihovny vnímají svou společenskou úlohu," říká Eliška Bartošová, koordinátorka projektu za Sdružení knihoven.