Když se v knihovně vaří

14.07.2023

Jedinečný cyklus vaření a přípravy světových laskomin zahájila MěK Mikulov v roce 2022. Každý kurz se věnuje jedné zemi a její gastronomii. Ředitelka knihovny Ilona Salajková připravuje pro děti a jejich rodiny různé indicie, které jim pomáhají odhalit, o jakou zemi se jedná. Tyto indicie zahrnují pohádky, říkanky, obrazy nebo typické artefakty dané kultury. Po odhalení země následuje krátká diskuze o geografii, tradicích a kuchyni této oblasti, během níž se účastníci také učí základní fráze v daném jazyce.

Samotné vaření je navrženo tak, aby se ho mohly aktivně účastnit děti všech věkových kategorií. Recepty jsou připraveny v různých formátech – obrázkové pro menší děti a textové pro starší. Rodiče a prarodiče se také zapojují, i když často jen do méně zábavných částí, jako je mytí nádobí. Společné vaření nejen že rozvíjí u dětí schopnost spolupráce a trpělivost, ale také podporuje jejich kritické myšlení. Děti se učí, jak připravit pokrmy krok za krokem, pracovat s různými ingrediencemi a přitom respektovat tradiční recepty, kde je kladen důraz na využívání lokálních surovin a zdravé způsoby přípravy.

Po každém lekci je knihovna cítit různými ingrediencemi. Od vanilky přes perník až k vůni pizzy.