Neobyčejné příběhy - putovní výstava

13.07.2023

Rádi bychom vám nabídli putovní výstavu zdarma, která vznikla jako součást projektu Interreg Rakousko-Česká republika z iniciativy Městské knihovny Mikulov.

Příběhy vychází z původních pramenů a jsou zpracovány českými, polskými a rakouskými výtvarníky do komiksů, ilustrací a obrazů.

Tématem výstavy je řeka Dyje, Jantarová stezka, historická tažení vojsk a události na dvorech rodu Lichtenštejnů a Ditrichštejnů. Objevují se zde i historky, které byly publikovány v dobovém tisku.

Tímto netradičním způsobem zpracované tradiční vyprávění předků bychom chtěli podnítit zájem veřejnosti o další osobní zkoumání historických událostí.

Doufáme, že si užijete zábavu a získáte nové informace, které vás inspirují k návštěvě míst, kde se tyto příběhy odehrály.

Výstava navazuje na komiksovou publikaci, v níž je obsaženo 46 příběhů z Lednice, Mikulova, Valtic, Březí, Dunajovic, Bavor, Bulhar, Pálavy a Weinviertelu a jiných míst.

Dále je možné k výstavě poskytnout ke stažení soubory obrázků (vhodné pro kamishibai divadlo, obrázkové čtení, prezentaci), texty jsou v češtině a němčině:

  • Jak Lichtenštejnové ke svému jménu přišli – klasická pověst
  • O víle Dobrušce a čarodějnici Brulandě – příběh pro nejmenší, je situovaný na Turold, ale je možné ho umístit kamkoliv
  • Novokřtěnci v Podpálaví – řemesla, historie Novokřtěnců – obrázky malovali žáci ZUŠ Mikulov, texty jsou pro různé věkové kategorie (MŠ až 2. st. ZŠ)
  • Od uhlíku k pastelce – o historii vzniku psacích potřeb, a především o Josefu Hardmuthovi, který vymyslel tuhu a založil podnik, kde se dodnes tužky vyrábí

Nabízíme:

Výstava - 20 panelů A2, pěnové Kappa desky 0,5 mm (velmi lehké), k zavěšení, text v čj, zdarma

Publikace – Neobyčejné příběhy Podpálaví a Weinviertelu (čj), Aussergewöhnlich Geschichten aus den Pollauer Bergen und Weinviertel (nj) – 100 stran, A4, 185 Kč

Obrázkové soubory – viz výše, ke stažení zdarma, velikost A3

Panely je možné si vyzvednut po dohodě v Městské knihovně Mikulov nebo za odesílací poplatek cca 165 Kč můžeme zaslat.